Business by Eva AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva,Säljare/representant för olika företag inom detaljhandel. Försäljning tillbutiker/återförsäljare och företagsrepresentation. Producera egna produkter som ska säljas både till återförsäljare och direkt till slutkund inom hälsa och träning/sport. Försäljning inom direkthandel. Säljer produkter till slutkund. Träning. Personlig tränare, gruppträningsinstruktör. Kostrådgivare. Reseledare. Resor både i Sverige och internationellt. Researrangör. Både i Sverige och internationellt. Guideverksamhet. Både i Sverige och internationellt. Ledare/arrangör inom outdoor. Både i Sverige och internationellt.
- Registrerat
- 30 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46190 Icke-specialiserad provisionshandel
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 79140 FALUN
- Registrerat namn
- Business by Eva ABReg 2016-12-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 298 475 | 342 317 | 436 907 | 500 247 | 422 219 |
| Övriga externa kostnader | 55 636 | 45 228 | 38 125 | - | - |
| Personalkostnader | 209 093 | 264 704 | 436 507 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 33 746 | 32 385 | −43 364 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 33 828 | 32 533 | −43 259 | 24 372 | 1 010 |
| Resultat före skatt | 33 828 | 32 533 | −43 259 | - | - |
| Årets resultat | 27 434 | 32 533 | −43 259 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 147 313 | 135 783 | 137 660 | - | - |
| Kassa & bank | 63 590 | 83 613 | 66 576 | - | - |
| Summa tillgångar | 147 313 | 135 783 | 137 660 | - | - |
| Eget kapital | 104 031 | 76 597 | 44 064 | - | - |
| Långfristiga skulder | 22 687 | 24 520 | 49 603 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 20 595 | 34 666 | 43 993 | - | - |
| Soliditet (%) | 70,6 % | 56,4 % | 32,0 % | 49,1 % | 48,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 500 tkr (2022) till 298 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 27 tkr, en nettomarginal på 9,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 70,6 % vid årets slut, upp från 49,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad provisionshandel (SNI 46190). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB