Aktivt företag
ByggKeramik eXperten Uppsala AB
Översikt
Golv- & väggbeläggningsarbeten samt försäljning av kakel, sten och skiffer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 januari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83130 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- ByggKeramik eXperten Uppsala ABReg 2020-01-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
120 tkr
Årets resultat
91 tkr
▲ 1399,0 %Tillgångar
369 tkr
▲ 53,1 %Eget kapital
127 tkr
▲ 249,9 %Soliditet
34,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
68 tkr
▼ 67,8 %Totala skulder
241 tkr
▲ 18,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 119 779 | 0 | 0 | - | 300 781 |
| Övriga externa kostnader | 8 570 | 7 527 | 1 734 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 111 209 | −7 527 | −1 734 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 111 457 | −6 998 | −1 215 | 2 501 | 4 354 |
| Resultat före skatt | 111 457 | −6 998 | −1 215 | - | - |
| Årets resultat | 90 901 | −6 998 | −1 215 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 198 000 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 170 726 | 240 874 | 43 372 | - | - |
| Kassa & bank | 68 413 | 212 545 | 15 695 | - | - |
| Summa tillgångar | 368 726 | 240 874 | 43 372 | - | - |
| Eget kapital | 127 275 | 36 374 | 43 372 | - | - |
| Långfristiga skulder | 200 000 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 41 451 | 204 500 | 0 | - | - |
| Soliditet (%) | 34,5 % | 15,1 % | 100,0 % | 96,7 % | 191,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 91 tkr, en nettomarginal på 75,9 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 34,5 % vid årets slut, ned från 96,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 4 % av bolagen med samma huvudbransch, golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
92,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
75,9 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−20,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
71,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-09-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB