Aktivt företag
Byggmästar'n Mark i Jämtland AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva mark, och byggentreprenader, uthyrning av entreprenadmaskiner, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 mars 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43991 Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kläppe 195
- Postnummer & ort
- 84591 HALLEN
- Registrerat namn
- Byggmästar'n Mark i Jämtland ABReg 2017-03-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
703 tkr
▼ 29,4 %Årets resultat
-99 tkr
▼ 1147,2 %Tillgångar
188 tkr
▼ 51,8 %Eget kapital
-76 tkr
▼ 444,6 %Soliditet
-41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
264 tkr
▼ 28,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 702 588 | 995 037 | 1 816 342 | 1 910 261 | 2 208 519 |
| Övriga externa kostnader | 426 352 | 465 748 | - | - | 742 437 |
| Personalkostnader | 263 061 | 331 812 | - | - | 855 191 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −82 736 | 33 374 | - | - | 181 401 |
| Resultat e. fin. poster | −98 604 | 9 416 | −21 965 | −287 191 | 171 015 |
| Resultat före skatt | −98 604 | 9 416 | - | - | 171 015 |
| Årets resultat | −98 604 | 9 416 | - | - | 128 577 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 68 906 | 65 506 | - | - | 263 992 |
| Omsättningstillgångar | 118 700 | 323 697 | - | - | 464 426 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | −134 833 |
| Summa tillgångar | 187 606 | 389 203 | - | - | 728 418 |
| Eget kapital | −76 425 | 22 178 | - | - | 321 865 |
| Långfristiga skulder | 232 914 | 281 104 | - | - | 170 838 |
| Kortfristiga skulder | 31 117 | 85 921 | - | - | 235 715 |
| Soliditet (%) | -41,0 % | 6,0 % | 4,0 % | 4,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 2,2 mkr (2021) till 703 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 99 tkr, en nettomarginal på −14,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−76 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
Rörelsemarginal
−11,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−14,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−29,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−24,9 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
3,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
703 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hallen
Andra registrerade bolag med säte i Hallen.
- Ager Mountain ABAB
- Åhns Lantbruk ABAB
- AJ's mek och maskin ABAB
- AKOSKI ABAB
- Alsterz i Bynom ABAB
- Anna Pamuk ABAB
- Annjac ABAB
- Beinlausn i Bydalen ABAB