Aktivt företag
ByrackaVin AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget skall bedriva vinimport och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46340 Partihandel med drycker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mäster Johansgatan 11
- Postnummer & ort
- 21121 MALMÖ
- Registrerat namn
- ByrackaVin ABReg 2016-02-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,8 mkr
▼ 12,7 %Årets resultat
-1,0 mkr
▼ 449,0 %Tillgångar
2,2 mkr
▼ 41,5 %Eget kapital
-429 tkr
▼ 169,9 %Soliditet
-13,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
201 tkr
▼ 11,9 %Totala skulder
2,5 mkr
▼ 17,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 836 667 | 6 684 681 | 6 443 003 | 4 168 581 | 2 676 575 |
| Övriga externa kostnader | 757 712 | 625 757 | 507 588 | 332 771 | - |
| Personalkostnader | 1 099 567 | 1 104 671 | 1 117 564 | 691 670 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 032 650 | 540 266 | 80 323 | 203 833 | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 043 033 | 537 041 | 79 212 | 203 096 | 89 040 |
| Resultat före skatt | −1 043 033 | 389 812 | 79 212 | 203 096 | - |
| Årets resultat | −1 043 033 | 298 823 | 52 638 | 203 097 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 220 | 14 752 | 20 282 | 25 802 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 232 028 | 3 814 868 | 2 497 236 | 2 480 409 | - |
| Kassa & bank | 201 487 | 228 676 | 171 603 | 469 572 | - |
| Summa tillgångar | 2 241 248 | 3 829 620 | 2 517 518 | 2 506 211 | - |
| Eget kapital | −429 284 | 613 749 | 314 927 | 308 152 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 523 303 | 3 068 642 | 2 202 591 | 2 198 059 | - |
| Soliditet (%) | -13,9 % | 19,1 % | 12,5 % | 12,3 % | 7,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 12,7 % jämfört med 2023, till 5,8 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 1,0 mkr, en nettomarginal på −17,9 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−429 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,88).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med drycker (SNI 46340). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−17,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+21,5 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB