Aktivt företag
C.G. Sales AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Vår verksamhet är taktvätt. Det är en tjänst som vi säljer där vi skrapar tak och lägger på ett medel. Helt enkelt en takbehandling.
- Registrerat
- 2 augusti 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43412 Takarbeten av andra material än plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tellusplatsen 4
- Postnummer & ort
- 55462 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- C.G. Sales ABReg 2019-08-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,2 mkr
▲ 41,2 %Årets resultat
860 tkr
▲ 442,0 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 125,0 %Eget kapital
930 tkr
▲ 322,1 %Soliditet
62,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 134,5 %Totala skulder
561 tkr
▲ 26,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 207 378 | 3 687 055 | 4 084 444 | 1 934 847 | 1 681 426 |
| Övriga externa kostnader | 1 588 902 | 1 296 779 | 1 131 544 | 449 291 | 407 725 |
| Personalkostnader | 2 484 465 | 1 820 816 | 2 192 579 | 1 197 373 | 984 974 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 053 937 | 201 429 | 314 321 | 97 288 | 236 313 |
| Resultat e. fin. poster | 1 029 844 | 194 130 | 300 093 | 90 120 | 233 760 |
| Resultat före skatt | 1 029 844 | 261 630 | 357 398 | 30 867 | 146 560 |
| Årets resultat | 859 892 | 158 653 | 278 126 | 19 803 | 114 606 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 40 203 | 77 313 | 114 423 | 270 088 | 125 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 451 003 | 585 592 | 676 985 | 771 454 | 646 752 |
| Kassa & bank | 1 168 756 | 498 325 | 612 977 | 231 348 | 392 770 |
| Summa tillgångar | 1 491 206 | 662 905 | 791 408 | 1 041 542 | 771 752 |
| Eget kapital | 930 298 | 220 406 | 331 753 | 183 628 | 163 824 |
| Långfristiga skulder | 110 438 | 86 508 | 84 855 | 138 222 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 450 470 | 355 991 | 285 652 | 573 239 | 520 728 |
| Soliditet (%) | 62,4 % | 33,2 % | 51,0 % | 29,0 % | 30,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 41,2 % jämfört med 2024, till 5,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 860 tkr, en nettomarginal på 16,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 62,4 % vid årets slut, upp från 29,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av andra material än plåt (SNI 43412). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+41,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
868 tkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-10-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB