Aktivt företag

C-Väskan AB

AB Org.nr 5569507451
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Föremålet för bolagets verksamhet är butikshandel med väskor och accessoarer, grävmaskinstjänster och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
28 november 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47722 Detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror
Bransch (SNI)
SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Nygatan 18
Postnummer & ort
44130 ALINGSÅS
Registrerat namn
C-Väskan ABReg 2013-11-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,6 mkr
▼ 5,7 %
Årets resultat
10 tkr
▲ 770,1 %
Tillgångar
719 tkr
▼ 11,4 %
Eget kapital
245 tkr
▲ 4,1 %
Soliditet
38,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
87 tkr
▼ 39,8 %
Totala skulder
436 tkr
▼ 19,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 578 481 1 673 644 1 643 051 - -
Övriga externa kostnader - - - - -
Personalkostnader 407 257 557 713 398 239 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 13 319 −4 080 88 773 - -
Resultat e. fin. poster 13 786 −3 009 88 800 60 896 11 887
Resultat före skatt 13 786 3 191 64 800 - -
Årets resultat 9 702 1 115 49 754 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 719 083 812 010 867 340 - -
Kassa & bank 86 502 143 614 166 280 - -
Summa tillgångar 719 083 812 010 867 340 - -
Eget kapital 244 583 234 881 233 765 - -
Långfristiga skulder 286 133 310 008 334 146 - -
Kortfristiga skulder 149 367 228 121 254 229 - -
Soliditet (%) 38,3 % 32,7 % 31,1 % 25,5 % 19,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 5,7 % jämfört med 2024, till 1,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 10 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 38,3 % vid årets slut, upp från 25,5 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror (SNI 47722). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
4,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför C-Väskan AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Alingsås

Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.

Alla företag i Alingsås →