Aktivt företag
CA Nordic Fashion Sverige AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skeppargatan 39a
- C/o
- C/o Catherine Nilson
- Postnummer & ort
- 11452 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- CA Nordic Fashion Sverige ABReg 2014-01-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
478 tkr
▲ 2,3 %Årets resultat
266 tkr
▲ 19,8 %Tillgångar
1,7 mkr
▲ 11,8 %Eget kapital
565 tkr
▲ 13,3 %Soliditet
49,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
266 tkr
▲ 127,5 %Totala skulder
794 tkr
▲ 16,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 477 691 | 466 794 | 491 000 | 416 000 | 472 000 |
| Övriga externa kostnader | 129 341 | 135 784 | - | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 39 426 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 345 753 | 288 987 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 335 473 | 279 754 | 292 000 | 245 000 | - |
| Resultat före skatt | 335 473 | 279 754 | - | - | - |
| Årets resultat | 266 257 | 222 190 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 452 217 | 454 814 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 239 114 | 1 057 723 | - | - | - |
| Kassa & bank | 266 378 | 117 095 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 691 331 | 1 512 537 | - | - | - |
| Eget kapital | 565 210 | 498 954 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 200 000 | 200 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 594 027 | 481 489 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 50,0 % | 59,0 % | 75,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,3 % jämfört med 2024, till 478 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 266 tkr, en nettomarginal på 55,7 %.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut, ned från 75,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
72,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
55,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB