Aktivt företag
Cabonline Finance 2 AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att ägna sig åt uthyrning av fordon samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77110 Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 1054
- C/o
- c/o Cabonline Group AB
- Postnummer & ort
- 17121 SOLNA
- Registrerat namn
- Cabonline Finance 2 ABReg 2015-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,9 mkr
▲ 13,9 %Årets resultat
-1,6 mkr
▼ 55,7 %Tillgångar
4,4 mkr
▲ 3,4 %Eget kapital
67 tkr
▼ 94,2 %Soliditet
1,6 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
1,9 mkr
▲ 178,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 14 938 745 | 13 117 236 | 9 339 000 | 9 299 000 |
| Övriga externa kostnader | 172 124 | −194 115 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 857 | 260 462 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 823 | 268 626 | −401 000 | 581 000 |
| Resultat före skatt | −1 594 371 | −1 022 042 | - | - |
| Årets resultat | −1 594 371 | −1 023 776 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 500 000 | 500 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 904 472 | 3 760 104 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 4 404 472 | 4 260 104 | 5 995 000 | 4 454 000 |
| Eget kapital | 67 263 | 1 161 634 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 934 403 | 695 664 | - | - |
| Soliditet (%) | 1,6 % | 27,3 % | 36,5 % | 39,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 9,3 mkr (2021) till 14,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 1,6 mkr, en nettomarginal på −10,7 %.
- Soliditeten var 1,6 % vid årets slut, ned från 39,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−10,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+17,1 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
2,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB