Aktivt företag
Cactaceae AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget ska bedriva försäljning av skönhets- och hudvårds- produkter, fotografering, produktion och försäljning av konst samt förvaltning av fastigheter och värdepapper.
- Registrerat
- 24 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 90120 Bildkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nygatan 40
- C/o
- Jonas Norgren
- Postnummer & ort
- 80311 GÄVLE
- Registrerat namn
- Cactaceae ABReg 2024-05-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
814 tkr
▼ 4,7 %Årets resultat
60 tkr
▲ 301,8 %Tillgångar
187 tkr
▲ 54,4 %Eget kapital
56 tkr
▲ 1781,1 %Soliditet
30,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
118 tkr
▲ 1200,1 %Totala skulder
131 tkr
▲ 5,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 813 657 | 853 466 | 619 359 | 46 029 |
| Övriga externa kostnader | 268 411 | 303 375 | 286 079 | 90 208 |
| Personalkostnader | 426 589 | 526 896 | 217 086 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 69 458 | −29 268 | 51 823 | −49 288 |
| Resultat e. fin. poster | 69 345 | −29 568 | 51 339 | −49 290 |
| Resultat före skatt | 69 345 | −29 568 | 51 339 | −49 290 |
| Årets resultat | 59 666 | −29 568 | 50 509 | −49 290 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 69 369 | 74 092 | 34 815 | 24 188 |
| Omsättningstillgångar | 117 948 | 47 207 | 90 944 | 38 288 |
| Kassa & bank | 117 944 | 9 072 | 53 808 | 6 249 |
| Summa tillgångar | 187 317 | 121 299 | 125 759 | 62 476 |
| Eget kapital | 56 316 | −3 350 | 26 218 | −24 290 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 131 001 | 124 649 | 99 541 | 86 766 |
| Soliditet (%) | 30,1 % | - | 20,8 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,7 % jämfört med 2024, till 814 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 60 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 30,1 % vid årets slut, upp från 20,8 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,90).
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder (SNI 47751). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,6 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
0,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
814 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-08-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB