Aktivt företag
Calegie AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Aktiebolaget ska bedriva catering, underhållning, uthyrning av lokaler och festvåningar, konsultation och rådgivning inom detta område och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 december 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Celiusgatan 4
- Postnummer & ort
- 11230 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Calegie ABReg 2015-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,2 mkr
▲ 25,5 %Årets resultat
306 tkr
▲ 3512,1 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 80,1 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 23,6 %Soliditet
63,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 164,6 %Totala skulder
690 tkr
▲ 447,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 223 199 | 2 569 169 | 4 287 175 | 2 020 746 |
| Övriga externa kostnader | 2 062 489 | 1 622 072 | 2 335 562 | 702 234 |
| Personalkostnader | 768 047 | 1 180 611 | 1 350 105 | 415 099 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 539 973 | −88 808 | 504 075 | 496 448 |
| Resultat e. fin. poster | 537 890 | −92 430 | 502 929 | 495 102 |
| Resultat före skatt | 394 606 | 17 833 | 375 922 | 369 690 |
| Årets resultat | 306 057 | 8 473 | 297 432 | 289 177 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 054 498 | 1 140 801 | 1 502 412 | 904 162 |
| Kassa & bank | 1 832 830 | 692 603 | 1 054 913 | 856 048 |
| Summa tillgångar | 2 054 498 | 1 140 801 | 1 502 412 | 904 162 |
| Eget kapital | 1 078 673 | 872 616 | 864 142 | 566 711 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 690 385 | 126 029 | 385 851 | 212 039 |
| Soliditet (%) | 63,5 % | 86,4 % | 70,9 % | 73,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 25,5 % jämfört med 2023, till 3,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 306 tkr, en nettomarginal på 9,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 63,5 % vid årets slut, ned från 73,6 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+16,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
28,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB