Aktivt företag
Camjo AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Företaget ska bedriva tjänster och konsultation inom sökmotoroptimering, sökmarknadsföring, analys, annonsering samt utveckling av digitala produkter.
- Registrerat
- 7 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sturegatan 50
- Postnummer & ort
- 11436 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Camjo ABReg 2021-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
44,8 mkr
▲ 78,4 %Årets resultat
2,6 mkr
▼ 18,6 %Tillgångar
7,5 mkr
▼ 1,4 %Eget kapital
2,7 mkr
▼ 18,3 %Soliditet
35,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
21
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 26,7 %Totala skulder
4,8 mkr
▲ 11,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 44 772 160 | 25 099 502 | 13 547 745 | 5 991 326 |
| Övriga externa kostnader | 6 339 229 | 4 279 098 | 2 906 827 | 1 640 557 |
| Personalkostnader | 16 401 463 | 9 328 773 | 4 439 084 | 1 235 542 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 632 581 | 4 219 699 | 1 862 319 | 761 102 |
| Resultat e. fin. poster | 3 611 431 | 4 307 114 | 1 862 257 | 760 113 |
| Resultat före skatt | 3 611 431 | 4 307 114 | 1 862 257 | 760 113 |
| Årets resultat | 2 627 757 | 3 228 859 | 1 349 921 | 518 566 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 872 133 | 359 115 | 1 042 311 | 89 998 |
| Omsättningstillgångar | 6 652 704 | 7 274 809 | 2 752 926 | 1 242 428 |
| Kassa & bank | 2 189 289 | 1 727 827 | 799 647 | 695 972 |
| Summa tillgångar | 7 524 837 | 7 633 924 | 3 795 237 | 1 332 426 |
| Eget kapital | 2 675 103 | 3 272 346 | 1 443 487 | 543 566 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 849 734 | 4 361 578 | 2 351 750 | 788 860 |
| Soliditet (%) | 35,6 % | 42,9 % | 36,3 % | 40,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 6,0 mkr (2022) till 44,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,6 mkr, en nettomarginal på 5,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 35,6 % vid årets slut, ned från 40,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+78,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+95,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
98,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
21 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB