Aktivt företag
Campiglio AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultationer inom företagsadministration, bedriva hästsportverksamhet såsom uppfödning, tävling, handel med hästar och utrustning, uthyrning av utrustning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 maj 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vysteborgsvägen 93
- Postnummer & ort
- 26992 BÅSTAD
- Registrerat namn
- Campiglio ABReg 2014-05-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 1,7 %Årets resultat
2 tkr
▼ 80,5 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 2,2 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 0,2 %Soliditet
36,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
11 tkr
▼ 73,7 %Totala skulder
2,1 mkr
▲ 3,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 365 226 | 1 341 817 | 1 423 553 | 1 511 496 | 1 365 000 |
| Övriga externa kostnader | 724 912 | 817 989 | 831 813 | 550 551 | - |
| Personalkostnader | 18 127 | 32 572 | 192 328 | 251 467 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 360 | 12 117 | 35 292 | 31 728 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 370 | 12 158 | 35 325 | 31 728 | 27 000 |
| Resultat före skatt | 2 370 | 12 158 | 35 325 | 31 728 | - |
| Årets resultat | 1 884 | 9 664 | 28 056 | 25 194 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 559 182 | 665 210 | 771 240 | 194 246 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 775 048 | 2 596 596 | 2 215 876 | 2 276 687 | - |
| Kassa & bank | 11 197 | 42 605 | 39 925 | 325 283 | - |
| Summa tillgångar | 3 334 230 | 3 261 806 | 2 987 116 | 2 470 933 | - |
| Eget kapital | 1 201 410 | 1 199 526 | 1 189 862 | 1 161 806 | - |
| Långfristiga skulder | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 000 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 632 820 | 562 280 | 297 254 | 309 127 | - |
| Soliditet (%) | 36,0 % | 37,0 % | 40,0 % | 47,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 1,7 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 36,0 % vid årets slut, ned från 47,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, uppfödning av hästar och andra hästdjur (SNI 01430). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Båstad
Andra registrerade bolag med säte i Båstad.
- 1653 Holding ABAB
- 221024 Holding ABAB
- 2M2 Group ABAB
- 2M2 Horses i Båstad ABAB
- 2x Loop Consulting ABAB
- 3D Gruppen ABAB
- 3D Hyrliftar ABAB
- 3D Truck i Sverige ABAB