Candert Communication AB
Översikt
Företaget kommer att sälja konsulttjänster inom främst kommunikation och marknadsföring. Det involverar även utveckling av koncept och genomförande av projekt. I konsulttjänsterna ingår även projektledning och projektadministration. Företaget kommer även producera text såsom redaktionell, copy och informationstext för artiklar, reklam, marknadsföring och informationsmaterial. Till det kommer även redaktörskap av webb och text till webb samt författande av fack- och skönlitterära böcker. Utöver detta kommer företaget även att göra foto- och filmjobb samt hålla föreläsningar.
- Registrerat
- 20 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Villagatan 6B
- Postnummer & ort
- 18531 VAXHOLM
- Registrerat namn
- Candert Communication ABReg 2013-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 975 098 | 1 478 892 | 1 232 000 | 834 000 | 9 000 |
| Övriga externa kostnader | 166 574 | 179 364 | - | - | - |
| Personalkostnader | 872 241 | 774 319 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 271 865 | −32 143 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 270 022 | −32 361 | 254 000 | 94 000 | −42 000 |
| Resultat före skatt | 270 022 | −32 361 | - | - | - |
| Årets resultat | 217 876 | −32 361 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 055 756 | 781 166 | - | - | - |
| Kassa & bank | 171 249 | 129 189 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 055 756 | 781 166 | - | - | - |
| Eget kapital | 309 807 | 191 931 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 745 949 | 589 235 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 25,0 % | 51,0 % | 53,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 834 tkr (2022) till 3,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 218 tkr, en nettomarginal på 7,3 %.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, ned från 53,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vaxholm
Andra registrerade bolag med säte i Vaxholm.
- 0xFF Consulting ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 18 East ABAB
- 20 North Street MU ABAB
- 20 North Street TY ABAB
- 2001group ABAB
- 2015M11 ABAB
- 3 FM Fastigheter ABAB