Aktivt företag
Capcoord AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Föremålet för bolagets verksamhet är bedriva konsultverksamhet och förmedling inom ekonomi och finans, riktad mot juridiska personer. Därtill äga och förvalta värdepapper samt fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66190 Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grev Turegatan 13B, 1tr
- Postnummer & ort
- 11446 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Capcoord ABReg 2022-11-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
12,6 mkr
▲ 117,4 %Årets resultat
5,3 mkr
▲ 159,5 %Tillgångar
11,2 mkr
▲ 194,3 %Eget kapital
7,2 mkr
▲ 146,3 %Soliditet
80,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
210 tkr
▼ 66,2 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 100,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 12 596 545 | 5 793 721 | 1 847 925 |
| Övriga externa kostnader | 746 880 | 547 550 | 61 713 |
| Personalkostnader | 3 358 959 | 3 143 350 | 3 254 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 493 353 | 2 125 575 | 1 782 958 |
| Resultat e. fin. poster | 8 880 315 | 2 119 574 | 1 782 958 |
| Resultat före skatt | 6 655 315 | 2 565 788 | 1 336 744 |
| Årets resultat | 5 280 059 | 2 035 091 | 1 060 992 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 7 801 571 | 3 162 931 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 383 647 | 638 058 | 1 891 154 |
| Kassa & bank | 210 247 | 622 417 | 24 938 |
| Summa tillgångar | 11 185 218 | 3 800 989 | 1 891 154 |
| Eget kapital | 7 206 142 | 2 926 083 | 1 085 992 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 754 076 | 874 906 | 358 948 |
| Soliditet (%) | 80,2 % | 77,0 % | 76,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 117,4 % jämfört med 2023, till 12,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 5,3 mkr, en nettomarginal på 41,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 80,2 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
67,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
41,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+117,4 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
73,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,2 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB