Aktivt företag
Caracolas AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Aktiebolaget ska konsult inom hästnäring. Köp och försäljning av hästar. Handel med värdepaper.
- Registrerat
- 7 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Albyvägen 10
- Postnummer & ort
- 19492 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat namn
- Caracolas ABReg 2015-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,3 mkr
▲ 1409,8 %Årets resultat
-250 tkr
▼ 412,0 %Tillgångar
471 tkr
▼ 46,0 %Eget kapital
28 tkr
▼ 89,9 %Soliditet
32,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
66 tkr
▼ 84,2 %Totala skulder
283 tkr
▲ 3,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 255 591 | 281 865 | 568 689 | 791 325 | 7 444 047 |
| Övriga externa kostnader | 39 019 | 49 613 | 503 394 | 498 241 | 1 769 069 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 954 | 93 252 | 22 295 | −15 666 | 246 141 |
| Resultat e. fin. poster | −372 283 | −28 569 | 83 595 | −351 086 | 660 940 |
| Resultat före skatt | −212 283 | −28 569 | 83 595 | −201 086 | 495 940 |
| Årets resultat | −250 345 | −48 895 | 77 578 | −230 778 | 385 598 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 470 782 | 872 565 | 1 274 068 | 1 657 914 | 1 914 435 |
| Kassa & bank | 65 611 | 415 083 | 57 867 | 436 436 | 204 428 |
| Summa tillgångar | 470 782 | 872 565 | 1 274 068 | 1 657 914 | 1 914 435 |
| Eget kapital | 28 055 | 278 400 | 327 295 | 249 717 | 660 495 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 282 727 | 274 165 | 626 773 | 1 088 197 | 783 940 |
| Soliditet (%) | 32,9 % | 61,0 % | 45,6 % | 30,4 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 250 tkr, en nettomarginal på −5,9 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 32,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, annan varuhus- eller stormarknadshandel (SNI 47121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,9 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−13,0 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-11-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-12-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Upplands Väsby
Andra registrerade bolag med säte i Upplands Väsby.
- 08 Gruppen 2.0 ABAB
- 08 Undertak ABAB
- 08FS ABAB
- 1 2 3 måleri ABAB
- 100% Hemkomfort Sverige ABAB
- 157Solutions ABAB
- 1Tribe ABAB
- 2 Owners ABAB