Aktivt företag
Cardim AB
Översikt
Bolaget skall bedriva hälso- och sjukvård framför allt genom uthyrning av läkare. Vidare skall bolaget bedriva utbildning, idrottsfysiologisk testverksamhet, träningskonsultverksamhet, handel med hälsoprodukter, sjukvårdsprodukter, sport- och fritidsprodukter, värdepapper samt med allt detta förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jägargatan 4
- C/o
- c/o Mårten Isaksson
- Postnummer & ort
- 98341 KOSKULLSKULLE
- Registrerat namn
- Cardim ABReg 2015-10-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
784 tkr
▼ 21,3 %Årets resultat
106 tkr
▲ 41,5 %Tillgångar
610 tkr
▼ 22,1 %Eget kapital
407 tkr
▼ 9,7 %Soliditet
66,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
317 tkr
▼ 32,8 %Totala skulder
203 tkr
▼ 38,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 784 400 | 996 900 | 874 472 | 1 126 128 | 1 271 125 |
| Övriga externa kostnader | 16 877 | 33 773 | - | - | 17 733 |
| Personalkostnader | 634 105 | 872 089 | - | - | 871 476 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 133 418 | 91 038 | - | - | 381 916 |
| Resultat e. fin. poster | 133 603 | 92 371 | −5 918 | 325 904 | 380 914 |
| Resultat före skatt | 133 603 | 92 371 | - | - | 380 914 |
| Årets resultat | 106 121 | 74 979 | - | - | 302 243 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 610 454 | 783 187 | - | - | 1 254 706 |
| Kassa & bank | 317 322 | 471 934 | - | - | 757 691 |
| Summa tillgångar | 610 454 | 783 187 | - | - | 1 254 706 |
| Eget kapital | 407 000 | 450 879 | - | - | 823 276 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 203 454 | 332 308 | - | - | 431 430 |
| Soliditet (%) | 66,7 % | 57,6 % | 62,6 % | 69,7 % | 65,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 21,3 % jämfört med 2025, till 784 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 106 tkr, en nettomarginal på 13,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 66,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
Rörelsemarginal
17,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−21,3 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−11,4 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
26,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
784 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-08-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-08-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-10-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Koskullskulle
Andra registrerade bolag med säte i Koskullskulle.
- A.Norman Production i Gällivare ABAB
- AB ScandiheatAB
- Åhls Allmek ABAB
- Åive ABAB
- ALConsulting ABAB
- Andersson's Maskin & Fastighet ABAB
- ATC Import & Export AktiebolagAB
- Åttan ABAB