Aktivt företag
Care to translate AB
Översikt
Uppdaterad 2026-07-12
Bolaget ska bedriva utveckling av appar och annan mjukvara för mobiltelefoner och surfplattor samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 februari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74300 Översättning och tolkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Krukmakargatan 36a
- Postnummer & ort
- 11851 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Care to translate ABReg 2018-09-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,0 mkr
▲ 58,4 %Årets resultat
-5,3 mkr
▼ 10,5 %Tillgångar
15,7 mkr
▲ 58,1 %Eget kapital
10,9 mkr
▲ 77,1 %Soliditet
69,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Totala skulder
4,8 mkr
▲ 27,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 955 748 | 4 392 567 | 4 691 617 | 2 532 640 | 1 067 330 |
| Övriga externa kostnader | 3 595 350 | 2 876 635 | 3 064 259 | - | - |
| Personalkostnader | 7 553 618 | 6 948 888 | 8 232 623 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −5 261 965 | −4 833 944 | −5 763 958 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −5 306 695 | −4 801 148 | −5 887 408 | −7 684 590 | −9 713 820 |
| Resultat före skatt | −5 306 695 | −4 801 148 | −5 887 408 | - | - |
| Årets resultat | −5 306 695 | −4 801 148 | −5 986 294 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 906 783 | 6 886 800 | 6 363 469 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 814 215 | 3 058 955 | 5 360 615 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 15 720 998 | 9 945 755 | 11 724 084 | - | - |
| Eget kapital | 10 891 094 | 6 149 788 | 8 521 943 | - | - |
| Långfristiga skulder | 683 331 | 0 | 41 667 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 146 573 | 3 795 967 | 3 160 474 | - | - |
| Soliditet (%) | 69,3 % | 61,8 % | 72,7 % | 76,1 % | 67,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 5,3 mkr, en nettomarginal på −76,3 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 69,3 % vid årets slut, ned från 76,1 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, översättning och tolkning (SNI 74300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−75,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−76,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
−48,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
497 tkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB