Aktivt företag

Care4Horses Sweden AB

AB Org.nr 5592126477
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-12

Företaget arbetar med försäljning, behandling, träning och avel inom hästnäring.

Registrerat
16 juli 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46210 Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder
Bransch (SNI)
SNI 01620 Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
Bransch (SNI)
SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Munkebergsvagen 159
C/o
Care4Horses Sweden AB
Postnummer & ort
29165 KRISTIANSTAD
Registrerat namn
Care4Horses Sweden ABReg 2019-07-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
708 tkr
▼ 26,0 %
Årets resultat
-31 tkr
▲ 67,5 %
Tillgångar
711 tkr
▲ 6,5 %
Eget kapital
26 tkr
▲ 0,4 %
Soliditet
3,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
42 tkr
▼ 42,0 %
Totala skulder
685 tkr
▲ 6,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 708 176 957 050 1 071 386 548 581 602 389
Övriga externa kostnader 156 439 280 658 230 013 124 790 130 224
Personalkostnader 250 662 370 200 193 518 29 060 30 178
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −30 798 −95 473 −74 335 −1 725 −90 046
Resultat e. fin. poster −31 096 −95 813 −74 852 −2 170 −90 101
Resultat före skatt −31 096 −95 813 −74 852 −2 170 −90 101
Årets resultat −31 096 −95 813 −74 852 −2 170 −90 101
Balansräkning
Anläggningstillgångar 107 600 66 000 39 200 55 600 40 000
Omsättningstillgångar 603 062 601 070 618 628 539 186 326 153
Kassa & bank 42 346 72 956 23 975 41 735 156 153
Summa tillgångar 710 662 667 070 657 828 594 786 366 153
Eget kapital 25 698 25 594 25 407 45 259 47 429
Långfristiga skulder −9 643 −11 273 25 067 - -
Kortfristiga skulder 694 607 652 749 607 354 549 527 318 724
Soliditet (%) 3,6 % 3,8 % 3,9 % 7,6 % 13,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 708 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 31 tkr, en nettomarginal på −4,4 %. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
  • Soliditeten var 3,6 % vid årets slut.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,87).
  • Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder (SNI 46210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,1 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Care4Horses Sweden AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-19

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-11-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-11-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-11-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-05-31)
Registrerad: 2021-09-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-05-31)
Registrerad: 2020-09-02 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Kristianstad

Andra registrerade bolag med säte i Kristianstad.

Alla företag i Kristianstad →