Aktivt företag
Carfix i stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Vi underhåller bilar och lätta lastbilar åt privata och företagskunder: -Service och bilreparationer -Däckservice och förvaring -Plåt och lackverkstad -Försäljning av bildelar och material.
- Registrerat
- 21 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46181 Provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 52250 Logistikverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 46711 Partihandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Cementvägen 31
- Postnummer & ort
- 13650 JORDBRO
- Registrerat namn
- Carfix i stockholm ABReg 2022-09-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 3,5 %Årets resultat
25 tkr
▼ 88,4 %Tillgångar
968 tkr
▼ 8,7 %Eget kapital
640 tkr
▲ 4,1 %Soliditet
79,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
431 tkr
▼ 56,6 %Totala skulder
170 tkr
▼ 40,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 213 000 | 1 172 000 | 990 876 |
| Övriga externa kostnader | 381 000 | 310 000 | 44 196 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 29 000 | 279 000 | 630 950 |
| Resultat e. fin. poster | 32 000 | 279 000 | 630 895 |
| Resultat före skatt | 32 000 | 279 000 | 473 031 |
| Årets resultat | 25 000 | 215 000 | 375 472 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 220 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 748 000 | 1 060 000 | 864 204 |
| Kassa & bank | 431 000 | 993 000 | 571 043 |
| Summa tillgångar | 968 000 | 1 060 000 | 864 204 |
| Eget kapital | 640 000 | 615 000 | 400 472 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 170 000 | 287 000 | 305 868 |
| Soliditet (%) | 79,1 % | 69,9 % | 60,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 991 tkr (2023) till 1,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 25 tkr, en nettomarginal på 2,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 79,1 % vid årets slut, upp från 60,8 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 46181). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,6 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jordbro
Andra registrerade bolag med säte i Jordbro.
- 123ink ABAB
- 77 Bygg och Kvalitet ABAB
- 88Gräsbolaget ABAB
- A & H Logistic ABAB
- A och k export och import ABAB
- A.N.L. Kolstället ABAB
- A&S Snickeriet ABAB
- AA Party Grossist ABAB