Carl Hallerfelt Försäljnings Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska bedriva agentur-, grossist-, distributions- och försäljningsverksamhet samt franchisingverksamhet, liksom konsultverksamhet inom design, produktutveckling och fotografering, företrädesvis inom sko- och konfektionsbranschen, samt handel med aktier och andra värdepapper, jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 augusti 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46160 Provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kivra: 556331-7964
- Postnummer & ort
- 10631 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Carl Hallerfelt Försäljnings AktiebolagReg 1988-08-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 18 270 355 | 16 347 079 | 12 163 575 | 13 012 000 | 8 607 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 871 842 | 1 298 354 | 1 216 972 | - | - |
| Personalkostnader | 1 888 321 | 1 560 084 | 1 541 770 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 393 599 | 2 095 615 | −12 628 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 437 827 | 2 118 357 | 53 040 | −73 000 | −58 000 |
| Resultat före skatt | 1 060 827 | 1 580 357 | 53 040 | - | - |
| Årets resultat | 827 757 | 1 247 620 | 24 540 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 481 465 | 292 229 | 200 166 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 372 096 | 6 792 002 | 4 257 887 | - | - |
| Kassa & bank | 4 502 753 | 3 377 527 | 1 426 862 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 853 561 | 7 084 231 | 4 458 053 | - | - |
| Eget kapital | 3 114 377 | 2 786 620 | 1 539 000 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 824 184 | 3 759 611 | 2 919 053 | - | - |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 45,0 % | 35,0 % | 38,0 % | 36,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 12,2 mkr (2023) till 18,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 828 tkr, en nettomarginal på 4,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut, upp från 38,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror (SNI 46160). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Carl Hallerfelt Försäljnings Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB