Aktivt företag
Catia Travel AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolaget ska bedriva sedvanlig resebyrå med försäljning av flygbiljetter, paketresor och gruppresor.
- Registrerat
- 3 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 79120 Researrangemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Färögatan 33
- Postnummer & ort
- 16451 KISTA
- Registrerat namn
- Catia Travel ABReg 2020-06-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
16,2 mkr
▼ 12,4 %Årets resultat
-844 tkr
▼ 341,5 %Tillgångar
764 tkr
▼ 42,0 %Eget kapital
108 tkr
▼ 76,1 %Soliditet
14,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
866 tkr
▲ 46,9 %Totala skulder
656 tkr
▼ 24,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 16 248 590 | 18 557 839 | 20 142 869 | 11 630 307 | 3 817 000 |
| Övriga externa kostnader | 892 813 | 502 626 | 556 266 | 467 628 | - |
| Personalkostnader | 513 012 | 616 099 | 728 180 | 799 369 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −827 891 | 477 254 | 440 923 | −152 958 | - |
| Resultat e. fin. poster | −844 361 | 461 109 | 434 220 | −153 381 | 82 000 |
| Resultat före skatt | −844 361 | 461 109 | 434 220 | −153 381 | - |
| Årets resultat | −844 361 | 349 643 | 366 846 | −153 381 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 174 988 | 124 988 | - |
| Omsättningstillgångar | 713 763 | 1 266 091 | 1 050 216 | 476 779 | - |
| Kassa & bank | 866 193 | 589 737 | 605 875 | 280 252 | - |
| Summa tillgångar | 763 763 | 1 316 091 | 1 225 204 | 601 767 | - |
| Eget kapital | 107 907 | 452 267 | 402 624 | 35 779 | - |
| Långfristiga skulder | 999 999 | 514 120 | 468 000 | 358 800 | - |
| Kortfristiga skulder | −344 143 | 349 704 | 354 580 | 207 188 | - |
| Soliditet (%) | 14,1 % | 34,4 % | 32,9 % | 5,9 % | 31,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 20,1 mkr (2022) till 16,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 844 tkr, en nettomarginal på −5,2 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 14,1 % vid årets slut, upp från 5,9 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−5,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+11,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−782,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
8,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kista
Andra registrerade bolag med säte i Kista.
- 0x01 Consulting ABAB
- 0xC2 ABAB
- 24ren ABAB
- 3GNS Properties ABAB
- 4atoms IT ABAB
- 4stars invest ABAB
- 52:ans VVS & Fastighetsservice ABAB
- 6G AI SWEDEN ABAB