Aktivt företag

Cavaier AB

AB Org.nr 5592679541
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-16

Bolaget skall sälja urverk, armbandsur, armband samt framställning och försäljning av modeaccessoarer, solglasögon, och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
21 augusti 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
Bransch (SNI)
SNI 46480 Partihandel med ur och guldsmedsvaror
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Kvarnvägen 38c
Postnummer & ort
17764 JÄRFÄLLA
Registrerat namn
Cavaier ABReg 2020-08-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
5,5 mkr
▼ 83,9 %
Årets resultat
-1,3 mkr
▼ 904,0 %
Tillgångar
3,9 mkr
▼ 45,0 %
Eget kapital
643 tkr
▼ 67,1 %
Soliditet
17,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
136 tkr
▼ 92,7 %
Totala skulder
3,2 mkr
▼ 36,4 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 471 819 33 956 959 21 172 141 1 372 748
Övriga externa kostnader 2 408 472 23 581 486 9 799 573 65 425
Personalkostnader 418 541 1 763 211 857 784 2 497
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat −974 590 122 226 2 447 348 421 504
Resultat e. fin. poster −1 313 170 49 209 2 448 453 421 257
Resultat före skatt −1 313 170 49 209 2 448 453 421 257
Årets resultat −1 313 170 −130 797 1 920 436 331 056
Balansräkning
Anläggningstillgångar 12 656 4 824 944 - -
Omsättningstillgångar 3 854 907 2 205 542 3 753 477 456 115
Kassa & bank 135 864 1 861 671 3 393 058 389 273
Summa tillgångar 3 867 563 7 030 486 3 753 477 456 115
Eget kapital 642 525 1 955 695 2 136 493 356 056
Långfristiga skulder 1 456 369 1 800 000 - -
Kortfristiga skulder 1 768 669 3 274 791 1 616 984 100 059
Soliditet (%) 17,0 % 27,8 % 56,9 % 78,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 83,9 % jämfört med 2023, till 5,5 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 1,3 mkr, en nettomarginal på −24,0 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 17,0 % vid årets slut, ned från 78,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, annan varuhus- eller stormarknadshandel (SNI 47121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−24,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−83,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−49,2 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
−204,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Cavaier AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-22

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-20 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Järfälla

Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.

Alla företag i Järfälla →