Aktivt företag
Cecilia Kalla Fysio AB
Översikt
Bolaget bedriver fysioterapi, träningsrådgivning, föreläsningar inom träning och fysioterapi samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83795 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Cecilia Kalla Fysio ABReg 2022-08-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
633 tkr
▼ 42,6 %Årets resultat
120 tkr
▼ 44,3 %Tillgångar
554 tkr
▲ 10,5 %Eget kapital
436 tkr
▲ 37,8 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
460 tkr
▲ 13,8 %Totala skulder
53 tkr
▼ 55,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 632 757 | 1 102 644 | 1 129 704 | 701 258 |
| Övriga externa kostnader | 103 161 | 107 659 | 210 157 | - |
| Personalkostnader | 379 685 | 721 564 | 622 669 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 149 911 | 273 421 | 250 980 | - |
| Resultat e. fin. poster | 151 406 | 272 711 | 251 006 | 290 294 |
| Resultat före skatt | 151 406 | 272 711 | 187 006 | - |
| Årets resultat | 119 594 | 214 893 | 146 937 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 553 597 | 501 081 | 524 247 | - |
| Kassa & bank | 459 507 | 403 750 | 403 329 | - |
| Summa tillgångar | 553 597 | 501 081 | 524 247 | - |
| Eget kapital | 436 225 | 316 631 | 251 738 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 53 372 | 120 450 | 208 509 | - |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 73,0 % | 58,0 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2024) till 633 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 120 tkr, en nettomarginal på 18,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut, upp från 76,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 27 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−42,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−25,2 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
27,4 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
633 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-10-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB