Aktivt företag
Celin Servicehandel AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska driva detaljhandel främst i form av kiosk och servicebutik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47621 Detaljhandel med tidningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lindholmspiren 5
- C/o
- c/o Pressbyrån
- Postnummer & ort
- 41756 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Celin Servicehandel ABReg 2013-12-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,4 mkr
▼ 28,7 %Årets resultat
181 tkr
▲ 138,6 %Tillgångar
1,5 mkr
▼ 23,7 %Eget kapital
601 tkr
▲ 5,5 %Soliditet
46,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
797 tkr
▼ 38,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 431 322 | 14 632 064 | 13 945 309 | 13 193 755 | 11 984 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 675 869 | 3 647 355 | 3 383 142 | 3 227 104 | - |
| Personalkostnader | 1 578 907 | 2 256 046 | 2 108 463 | 1 934 698 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 229 273 | 141 099 | 411 855 | 458 965 | - |
| Resultat e. fin. poster | 229 640 | 140 472 | 411 790 | 457 878 | 144 000 |
| Resultat före skatt | 229 640 | 100 651 | 411 790 | 457 878 | - |
| Årets resultat | 181 434 | 76 043 | 325 981 | 362 152 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 526 834 | 2 000 136 | 2 416 281 | 2 069 135 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 526 834 | 2 000 136 | 2 416 281 | 2 069 135 | 1 268 000 |
| Eget kapital | 600 898 | 569 464 | 873 421 | 547 440 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 796 987 | 1 301 723 | 1 453 732 | 1 432 567 | - |
| Soliditet (%) | 46,1 % | 33,6 % | 39,1 % | 29,9 % | 20,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 28,7 % jämfört med 2024, till 10,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 181 tkr, en nettomarginal på 1,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 46,1 % vid årets slut, upp från 29,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tidningar (SNI 47621). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
30,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,5 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB