Aktivt företag
Centillion AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom fiberteknik och försäljning av produkter inom datakommunikation och fiberoptik samt bedriva förvaltning av värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 juli 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 16765 BROMMA
- Registrerat namn
- Centillion ABReg 2018-08-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 48,0 %Årets resultat
481 tkr
▼ 46,3 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 0,6 %Eget kapital
810 tkr
▼ 12,8 %Soliditet
43,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▼ 1,7 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 14,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 721 227 | 1 162 812 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 64 810 | 42 397 | 17 050 | - | - |
| Personalkostnader | 1 047 422 | 8 344 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 601 840 | 1 112 071 | −17 050 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 605 933 | 1 120 622 | −16 843 | −54 000 | 10 000 |
| Resultat före skatt | 605 933 | 1 120 622 | −16 843 | - | - |
| Årets resultat | 481 027 | 896 600 | −16 843 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 38 948 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 825 478 | 1 853 997 | 438 630 | - | - |
| Kassa & bank | 1 600 872 | 1 629 376 | 438 615 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 864 426 | 1 853 997 | 438 630 | - | - |
| Eget kapital | 810 384 | 929 357 | 32 757 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 054 042 | 924 640 | 405 873 | - | - |
| Soliditet (%) | 43,5 % | 50,1 % | 7,5 % | 10,5 % | 20,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 48,0 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 481 tkr, en nettomarginal på 27,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 43,5 % vid årets slut, upp från 10,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
35,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+48,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 10K Efficiency ABAB
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Properdo ABAB
- 174 Cacao ABAB
- 177 Racing ekonomisk föreningEK
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB