Aktivt företag
CERTA Lars Perhard Advokatbyrå Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva advokatverksamhet.
- Registrerat
- 16 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69101 Advokatbyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 5855
- C/o
- NBC
- Postnummer & ort
- 10240 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- CERTA Lars Perhard Advokatbyrå AktiebolagReg 2014-04-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 6,8 %Årets resultat
452 tkr
▲ 116,2 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 7,2 %Eget kapital
611 tkr
▲ 33,0 %Soliditet
78,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
266 tkr
▼ 69,5 %Totala skulder
175 tkr
▼ 58,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 236 125 | 1 156 947 | 2 583 579 | 397 523 |
| Övriga externa kostnader | 505 702 | 670 330 | - | - |
| Personalkostnader | 83 852 | 121 482 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 578 949 | 357 492 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 576 266 | 359 764 | 1 174 935 | −393 695 |
| Resultat före skatt | 576 266 | 269 764 | - | - |
| Årets resultat | 451 799 | 208 984 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 122 837 | 112 837 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 043 040 | 1 143 493 | - | - |
| Kassa & bank | 266 153 | 871 227 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 165 877 | 1 256 330 | 1 461 644 | 577 619 |
| Eget kapital | 611 160 | 459 361 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 174 717 | 416 969 | - | - |
| Soliditet (%) | 78,3 % | 60,6 % | 76,0 % | 31,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 6,8 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 452 tkr, en nettomarginal på 36,5 %.
- Soliditeten var 78,3 % vid årets slut, upp från 31,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, advokatbyråverksamhet (SNI 69101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
46,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
36,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+46,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
73,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför CERTA Lars Perhard Advokatbyrå Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB