Aktivt företag
Certy AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-15
Konsultverksamhet avseende verksamhetsutveckling och utbildning inom verksamhetsutveckling så kallad academy. Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bedriva och utveckla webbaserade ledningssystem.
- Registrerat
- 28 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lyckostigen 7
- Postnummer & ort
- 98334 MALMBERGET
- Registrerat namn
- Certy ABReg 2022-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▼ 25,8 %Årets resultat
14 tkr
▼ 94,0 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 11,4 %Eget kapital
235 tkr
▼ 44,2 %Soliditet
19,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
146 tkr
▼ 43,0 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 51,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 413 277 | 3 253 545 | 2 843 439 | 406 272 |
| Övriga externa kostnader | 357 317 | 696 555 | - | 63 335 |
| Personalkostnader | 1 871 382 | 2 063 231 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 209 | 373 641 | - | 342 126 |
| Resultat e. fin. poster | −37 499 | 354 610 | 520 708 | 342 005 |
| Resultat före skatt | 24 298 | 301 567 | - | 262 005 |
| Årets resultat | 13 751 | 228 398 | - | 207 518 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 639 411 | 329 120 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 832 665 | 992 876 | - | 471 841 |
| Kassa & bank | 146 393 | 256 924 | - | 212 063 |
| Summa tillgångar | 1 472 076 | 1 321 996 | - | 471 841 |
| Eget kapital | 235 376 | 421 625 | - | 232 518 |
| Långfristiga skulder | 465 393 | 210 574 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 700 061 | 556 754 | - | 159 323 |
| Soliditet (%) | 19,8 % | 39,9 % | 35,0 % | 62,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 25,8 % jämfört med 2024, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 14 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 19,8 % vid årets slut, ned från 62,7 % (2022).
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−25,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−7,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmberget
Andra registrerade bolag med säte i Malmberget.
- AL Fastighetsautomation AktiebolagAB
- Andreas Lund Service ABAB
- Apelqvist industrimek & miljöservice ABAB
- Askebrands bygg ABAB
- Boservice i Malmfälten ABAB
- C Kunskap Utbildningskonsult ABAB
- Camp Ritsem ABAB
- Caprisalis ABAB