Aktivt företag
CGNY Marine AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom marin teknik samt därmed förenlig verksamhet mot segmentet förnyelsebar energi .
- Registrerat
- 25 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62202 Datordrifttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slottsskogsgatan 105
- Postnummer & ort
- 41476 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- CGNY Marine ABReg 2020-12-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,0 mkr
▼ 38,5 %Årets resultat
28 tkr
▼ 98,5 %Tillgångar
4,1 mkr
▼ 22,5 %Eget kapital
2,7 mkr
▼ 12,9 %Soliditet
81,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▼ 29,7 %Totala skulder
583 tkr
▼ 58,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 950 890 | 8 044 201 | 5 311 572 | 348 968 |
| Övriga externa kostnader | 1 096 008 | 772 083 | 204 317 | 143 246 |
| Personalkostnader | 2 019 192 | 1 438 231 | 111 382 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 64 180 | 3 126 985 | 2 469 521 | 78 628 |
| Resultat e. fin. poster | 86 205 | 3 142 066 | 2 469 545 | 78 604 |
| Resultat före skatt | 50 505 | 2 352 066 | 2 469 545 | 58 436 |
| Årets resultat | 28 370 | 1 861 660 | 1 962 044 | 45 489 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 280 581 | 328 755 | 182 771 | 54 681 |
| Omsättningstillgångar | 3 847 379 | 4 997 476 | 2 820 106 | 338 117 |
| Kassa & bank | 1 752 753 | 2 492 195 | 1 805 298 | 169 709 |
| Summa tillgångar | 4 127 960 | 5 326 231 | 3 002 877 | 392 798 |
| Eget kapital | 2 699 190 | 3 097 193 | 2 137 533 | 120 489 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 582 902 | 1 418 870 | 845 176 | 252 141 |
| Soliditet (%) | 81,7 % | 70,2 % | 71,7 % | 34,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 38,5 % jämfört med 2023, till 5,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 28 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 81,7 % vid årets slut, upp från 34,7 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, datordrifttjänster (SNI 62202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−3,5 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB