Checa & Co. Aktiebolag
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva import och export av förpackade livsmedel, alkoholhaltiga och icke alkoholhaltiga drycker. Tillverkning av förpackade livsmedel. Tillverkning av öl och destillerad alkohol till specialiserade butiker och företag. Pop up shop med livsmedel, drycker och kläder. Detalhandelsförsäljning av mat och dryck och kläder via internet. Restaurang och mobilt arbete matservering. Catering vid evenemang och andra aktiviteter matservice. Organisering av evenemang.
- Registrerat
- 18 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Harrvägen 5
- Postnummer & ort
- 18130 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Checa & Co. AktiebolagReg 2017-05-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 625 983 | 8 145 502 | 7 270 205 | 5 078 546 | 3 225 617 |
| Övriga externa kostnader | 1 885 944 | 1 980 344 | 1 854 631 | 1 176 369 | 602 998 |
| Personalkostnader | 3 736 724 | 3 933 946 | 3 300 225 | 2 037 226 | 1 224 502 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 868 548 | −325 735 | −236 497 | −226 534 | 148 999 |
| Resultat e. fin. poster | 598 237 | −711 577 | −585 423 | −505 977 | 129 286 |
| Resultat före skatt | 598 237 | −711 577 | −585 423 | −397 007 | 95 436 |
| Årets resultat | 598 237 | −711 577 | −585 423 | −397 007 | 73 147 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 351 310 | 3 187 267 | 3 752 396 | 4 212 009 | 1 108 828 |
| Omsättningstillgångar | 729 371 | 667 364 | 592 164 | 638 094 | 774 168 |
| Kassa & bank | 160 344 | 338 972 | 365 378 | 404 641 | 707 524 |
| Summa tillgångar | 3 080 681 | 3 854 631 | 4 344 560 | 4 850 103 | 1 882 996 |
| Eget kapital | 736 660 | 138 423 | 50 000 | 169 926 | 566 933 |
| Långfristiga skulder | 1 201 657 | 2 330 283 | 3 086 375 | 3 246 926 | 768 646 |
| Kortfristiga skulder | 1 142 364 | 1 385 925 | 1 208 185 | 1 433 251 | 438 447 |
| Soliditet (%) | - | - | - | 4,0 % | 35,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 6,4 % jämfört med 2024, till 7,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 598 tkr, en nettomarginal på 7,8 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,64).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB