Aktivt företag
Chillarviken AB
Översikt
Bolaget skall bedriva underhåll, reparation, installation samt andra tjänster för båtar och annan marin utrustning, vidare skall bolaget bedriva uthyrning av båtplatser samt handel med och förvaltning av värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46630 Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 77320 Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sandviksgatan 48A lgh 1304
- C/o
- Mikael Bergström
- Postnummer & ort
- 97233 LULEÅ
- Registrerat namn
- Chillarviken ABReg 2013-11-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2020Omsättning
354 tkr
▲ 3,1 %Årets resultat
17 tkr
▼ 38,7 %Tillgångar
424 tkr
▲ 12,8 %Eget kapital
107 tkr
▲ 18,8 %Soliditet
25,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
381 tkr
▲ 79,7 %Totala skulder
317 tkr
▲ 10,9 %| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 354 133 | 343 553 | 332 000 | 148 000 |
| Övriga externa kostnader | 337 175 | 338 853 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 16 958 | 4 700 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 16 958 | 27 650 | −38 000 | 824 000 |
| Resultat före skatt | 16 958 | 27 650 | - | - |
| Årets resultat | 16 958 | 27 650 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 424 232 | 376 174 | - | - |
| Kassa & bank | 381 456 | 212 273 | - | - |
| Summa tillgångar | 424 232 | 376 174 | - | - |
| Eget kapital | 107 346 | 90 388 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 316 886 | 285 786 | - | - |
| Soliditet (%) | 25,3 % | 24,0 % | 20,2 % | 51,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2020- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 148 tkr (2017) till 354 tkr (2020).
- Årets resultat blev en vinst på 17 tkr, en nettomarginal på 4,8 %.
- Soliditeten var 25,3 % vid årets slut, ned från 51,6 % (2017).
Rörelsemarginal
4,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,1 %
2019 till 2020
Genomsnittlig tillväxt
+33,8 % per år
2017 till 2020
Avkastning på eget kapital
15,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB