Aktivt företag
Christer Weiberth AB
Översikt
Bygg och entreprenadarbeten. Äga andra bolag
- Registrerat
- 5 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- vitriolstigen 13
- Postnummer & ort
- 79156 FALUN
- Registrerat namn
- Christer Weiberth ABReg 2018-12-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
712 tkr
▼ 1,1 %Årets resultat
281 tkr
▲ 22,7 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 3,5 %Eget kapital
1,4 mkr
▼ 1,3 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
76 tkr
▼ 61,4 %Totala skulder
205 tkr
▼ 15,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 712 398 | 720 450 | 695 218 | 407 000 | 330 000 |
| Övriga externa kostnader | 256 336 | 322 471 | 318 316 | - | - |
| Personalkostnader | 15 225 | 14 820 | 8 160 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 353 822 | 287 775 | 288 046 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 353 962 | 288 427 | 288 331 | 111 000 | 241 000 |
| Resultat före skatt | 353 962 | 288 427 | 288 331 | - | - |
| Årets resultat | 280 959 | 229 003 | 226 573 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 312 069 | 1 260 109 | 995 493 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 299 284 | 408 885 | 602 131 | - | - |
| Kassa & bank | 75 995 | 196 808 | 388 999 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 611 353 | 1 668 994 | 1 597 624 | - | - |
| Eget kapital | 1 406 151 | 1 425 192 | 1 396 189 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 205 202 | 243 802 | 201 435 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 85,0 % | 87,0 % | 96,0 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 1,1 % jämfört med 2025, till 712 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 281 tkr, en nettomarginal på 39,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, ned från 96,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
49,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
39,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+21,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
20,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
712 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-10-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-09-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-09-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-08-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB