Aktivt företag
Christian Murray AB
Översikt
Förvaltning av lös egendom företrädesvis värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Birger Jarlsgatan 67
- C/o
- c/o Murray
- Postnummer & ort
- 11356 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Christian Murray ABReg 2014-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Årets resultat
-69 tkr
▼ 138,6 %Tillgångar
15,6 mkr
▼ 0,4 %Eget kapital
15,1 mkr
▼ 0,5 %Soliditet
96,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
3,3 mkr
▲ 1,9 %Totala skulder
528 tkr
▲ 0,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 141 164 | 139 673 | 137 889 | 115 728 | 122 518 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −60 631 | −45 725 | −48 710 | −33 338 | −43 481 |
| Resultat e. fin. poster | −69 312 | 241 760 | 546 602 | 629 438 | 68 914 |
| Resultat före skatt | −69 312 | 241 760 | 546 602 | 629 438 | 68 914 |
| Årets resultat | −69 312 | 179 415 | 424 381 | 482 632 | 42 826 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 146 676 | 12 374 858 | 12 098 826 | 11 473 520 | 10 869 141 |
| Omsättningstillgångar | 3 464 463 | 3 305 592 | 3 530 246 | 3 682 510 | 4 748 300 |
| Kassa & bank | 3 282 347 | 3 220 336 | 3 499 311 | 3 578 016 | 4 659 443 |
| Summa tillgångar | 15 611 139 | 15 680 450 | 15 629 072 | 15 156 030 | 15 617 441 |
| Eget kapital | 15 083 438 | 15 152 750 | 14 973 335 | 14 732 654 | 14 427 022 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 527 701 | 527 700 | 655 737 | 423 376 | 1 190 419 |
| Soliditet (%) | 96,6 % | 96,6 % | 96,0 % | 97,0 % | 92,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 69 tkr. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 96,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,6 gånger om.
Avkastning på eget kapital
−0,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-10-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB