Aktivt företag
Cindori AB
Översikt
Utveckling och försäljning av programvara samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hamlingsgatan 4
- C/o
- c/o Oskar Groth
- Postnummer & ort
- 11549 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Cindori ABReg 2013-10-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
403 tkr
▼ 12,3 %Årets resultat
751 tkr
▲ 42289,7 %Tillgångar
4,2 mkr
▲ 20,1 %Eget kapital
4,2 mkr
▲ 22,0 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,1 mkr
▲ 62,8 %Totala skulder
38 tkr
▼ 54,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 403 415 | 459 893 | 1 027 993 | 1 073 130 | 2 644 369 |
| Övriga externa kostnader | 70 189 | 155 445 | 133 367 | 250 110 | 159 681 |
| Personalkostnader | 799 459 | 802 248 | 805 000 | 803 533 | 800 668 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −408 650 | −545 614 | 289 897 | 87 636 | 1 669 338 |
| Resultat e. fin. poster | 750 976 | −541 662 | 290 081 | 87 071 | 1 669 336 |
| Resultat före skatt | 750 976 | 4 138 | 290 081 | 401 071 | 1 251 536 |
| Årets resultat | 750 976 | −1 780 | 229 759 | 311 488 | 983 236 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 919 580 | 1 823 737 | 1 832 894 | 1 290 324 | 459 408 |
| Omsättningstillgångar | 2 290 191 | 1 680 687 | 2 252 816 | 2 534 577 | 3 409 866 |
| Kassa & bank | 2 135 270 | 1 311 349 | 1 904 448 | 2 251 542 | 3 142 206 |
| Summa tillgångar | 4 209 771 | 3 504 424 | 4 085 710 | 3 824 901 | 3 869 274 |
| Eget kapital | 4 171 637 | 3 420 661 | 3 422 442 | 3 192 682 | 2 881 195 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 38 133 | 83 762 | 117 468 | 86 419 | 128 279 |
| Soliditet (%) | - | 97,4 % | 99,5 % | 100,4 % | 92,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 2,6 mkr (2020) till 403 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 751 tkr, en nettomarginal på 186,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av annan programvara (SNI 58290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−101,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
186,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−37,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
18,0 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
403 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB