Aktivt företag
Cinemantrix AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska driva producerande verksamhet, utbildning, konsultverksamhet och handelsrörelse inom film, TV, video och teater samt därmed förenlig verksamhet. Därjämte kan bolaget äga och förvalta värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 2 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85522 Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Olofsgatan 18
- Postnummer & ort
- 11136 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Cinemantrix ABReg 2013-12-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▼ 4,3 %Årets resultat
58 tkr
▼ 81,9 %Tillgångar
3,3 mkr
▼ 3,8 %Eget kapital
2,0 mkr
▼ 6,5 %Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
427 tkr
▼ 39,4 %Totala skulder
426 tkr
▲ 2,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 409 640 | 2 517 071 | 2 642 841 | 3 154 696 | 2 351 031 |
| Övriga externa kostnader | 1 114 372 | 942 866 | 1 156 831 | 634 570 | 519 281 |
| Personalkostnader | 611 504 | 461 994 | 890 400 | 795 875 | 400 822 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 74 116 | 608 738 | 276 721 | 1 491 286 | 1 200 206 |
| Resultat e. fin. poster | 89 341 | 656 869 | 282 148 | 1 494 947 | 1 202 246 |
| Resultat före skatt | 89 341 | 411 869 | 202 148 | 754 947 | 893 246 |
| Årets resultat | 58 044 | 320 055 | 147 309 | 593 248 | 694 496 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 266 800 | 2 251 698 | 1 041 772 | 768 392 | 806 522 |
| Omsättningstillgångar | 993 344 | 1 138 506 | 2 037 973 | 2 730 316 | 2 178 154 |
| Kassa & bank | 426 725 | 704 076 | 652 595 | 1 122 198 | 1 209 313 |
| Summa tillgångar | 3 260 144 | 3 390 204 | 3 079 745 | 3 498 708 | 2 984 676 |
| Eget kapital | 2 039 775 | 2 181 730 | 1 961 676 | 2 214 367 | 2 021 119 |
| Långfristiga skulder | 99 770 | 99 770 | 142 784 | 73 013 | 70 866 |
| Kortfristiga skulder | 326 599 | 314 704 | 326 285 | 642 328 | 583 691 |
| Soliditet (%) | 82,0 % | 83,0 % | 80,0 % | 76,0 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 3,2 mkr (2022) till 2,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 58 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 76,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2021-01-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2020-01-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB