Registrerat, ej verksamt
Cinnamon Holding AB
Översikt
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Merkurigränd 8
- Postnummer & ort
- 19147 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Cinnamon Holding ABReg 2019-02-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
1,5 mkr
▲ 50,7 %Tillgångar
3,1 mkr
▲ 42,0 %Eget kapital
2,6 mkr
▲ 43,7 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
351 tkr
▼ 58,4 %Totala skulder
408 tkr
▲ 31,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 17 092 | 1 830 | 1 950 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −17 092 | −1 830 | −1 950 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 597 733 | 998 170 | −1 921 | 997 000 | 705 000 |
| Resultat före skatt | 1 597 733 | 998 170 | −1 921 | - | - |
| Årets resultat | 1 503 917 | 998 170 | −1 921 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 698 798 | 1 303 509 | 1 290 272 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 351 279 | 844 237 | 759 304 | - | - |
| Kassa & bank | 350 877 | 843 835 | 758 902 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 050 077 | 2 147 746 | 2 049 576 | - | - |
| Eget kapital | 2 641 663 | 1 837 746 | 1 639 576 | - | - |
| Långfristiga skulder | 299 598 | 300 000 | 400 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 108 816 | 10 000 | 10 000 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 86,0 % | 80,0 % | 84,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
Avkastning på eget kapital
56,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB