Aktivt företag
Ciszere AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget ska bedriva designverksamhet, produktion och försäljning av herr- och damkonfektion samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14210 Tillverkning av gång- och ytterkläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Druveforsvägen, 8 (Spinneriet)
- C/o
- C/o Ciszere AB
- Postnummer & ort
- 50433 BORÅS
- Registrerat namn
- Ciszere ABReg 2016-04-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,9 mkr
▲ 17,6 %Årets resultat
213 tkr
▲ 131,2 %Tillgångar
6,7 mkr
▲ 51,8 %Eget kapital
627 tkr
▲ 51,4 %Soliditet
9,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
237 tkr
▲ 547,0 %Totala skulder
6,1 mkr
▲ 51,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 10 903 190 | 9 272 450 | 7 925 710 | 6 600 806 |
| Övriga externa kostnader | 4 458 948 | 4 417 576 | - | - |
| Personalkostnader | 981 886 | 1 402 419 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 521 404 | −551 352 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 212 986 | −682 476 | −375 916 | 107 829 |
| Resultat före skatt | 212 986 | −682 476 | - | - |
| Årets resultat | 212 986 | −682 476 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 705 059 | 4 416 100 | - | - |
| Kassa & bank | 237 334 | 36 685 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 705 059 | 4 416 100 | - | - |
| Eget kapital | 627 039 | 414 053 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 092 666 | 1 521 429 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 985 354 | 2 480 618 | - | - |
| Soliditet (%) | 9,0 % | 9,0 % | 36,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 6,6 mkr (2021) till 10,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 213 tkr, en nettomarginal på 2,0 %.
- Soliditeten var 9,0 % vid årets slut, ned från 16,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av gång- och ytterkläder (SNI 14210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+18,2 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
34,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB