Aktivt företag
City2City AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget skall bedriva partihandel, postorderhandel, detaljhandel på Internet med övriga varor såsom munskydd, handskar, olika sorters desinfektionsmedel, vitaminer, kosttillskott och ris.
- Registrerat
- 24 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71129 Övrig teknisk konsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 46460 Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergsgatan
- C/o
- c/o Tandvårdcentral Akut mottagning Malmö AB
- Postnummer & ort
- 21154 MALMÖ
- Registrerat namn
- City2City ABReg 2020-04-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
374 tkr
▼ 36,4 %Årets resultat
-159 tkr
▼ 174,9 %Tillgångar
244 tkr
▼ 52,0 %Eget kapital
130 tkr
▼ 63,8 %Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
32 tkr
▼ 87,7 %Totala skulder
114 tkr
▼ 23,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 374 000 | 588 075 | 429 009 | 74 875 | - |
| Övriga externa kostnader | 287 295 | 116 871 | 75 095 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −158 654 | 262 318 | 187 842 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −158 843 | 262 228 | 187 825 | 11 430 | −20 236 |
| Resultat före skatt | −158 843 | 262 228 | 187 825 | - | - |
| Årets resultat | −158 843 | 212 212 | 190 177 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 218 618 | 482 176 | 390 112 | - | - |
| Kassa & bank | 32 475 | 263 840 | 147 672 | - | - |
| Summa tillgångar | 243 618 | 507 176 | 390 112 | - | - |
| Eget kapital | 130 039 | 358 882 | 246 671 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 113 579 | 148 294 | 143 441 | - | - |
| Soliditet (%) | 53,0 % | 70,8 % | 63,2 % | 57,6 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 36,4 % jämfört med 2023, till 374 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 159 tkr, en nettomarginal på −42,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 53,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−42,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−42,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−6,6 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
−122,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB