Aktivt företag
Citydent Aktiebolag
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva tandteknisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 32502 Tillverkning av tandproteser
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18160 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Citydent AktiebolagReg 1988-09-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
146 tkr
▼ 44,1 %Årets resultat
-110 tkr
▲ 23,7 %Tillgångar
253 tkr
▼ 39,5 %Eget kapital
242 tkr
▼ 39,7 %Soliditet
95,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
52 tkr
▲ 863,7 %Totala skulder
11 tkr
▼ 33,2 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 145 599 | 260 631 | 223 116 | 1 096 000 | 1 118 000 |
| Övriga externa kostnader | 300 608 | 248 596 | 272 646 | - | - |
| Personalkostnader | 16 338 | 67 967 | 231 725 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −127 101 | −151 664 | −376 479 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −109 545 | −141 725 | −343 562 | −44 000 | 234 000 |
| Resultat före skatt | −109 545 | −141 725 | −343 562 | - | - |
| Årets resultat | −109 545 | −143 599 | −354 864 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 65 082 | 358 626 | 452 305 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 187 874 | 59 269 | 319 845 | - | - |
| Kassa & bank | 51 501 | 5 344 | 256 519 | - | - |
| Summa tillgångar | 252 956 | 417 895 | 772 150 | - | - |
| Eget kapital | 242 085 | 401 630 | 749 229 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 871 | 16 265 | 22 921 | - | - |
| Soliditet (%) | 95,7 % | 96,1 % | 97,0 % | 98,8 % | 98,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 44,1 % jämfört med 2025, till 146 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 110 tkr, en nettomarginal på −75,2 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 95,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−87,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−75,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−44,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−39,9 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−45,3 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
146 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-08-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-08-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB