Registrerat, ej verksamt
Cityverket AB
Översikt
Bolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Primusgatan 64
- C/o
- c/o Mats Anderson
- Postnummer & ort
- 11267 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Cityverket ABReg 2014-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Årets resultat
-408 tkr
▼ 117,0 %Tillgångar
2,5 mkr
▼ 44,8 %Eget kapital
2,5 mkr
▼ 44,8 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
44 tkr
▼ 97,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 14 400 | 13 750 | 13 750 | 13 750 | 18 975 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −14 400 | −13 750 | −13 750 | −13 750 | −18 975 |
| Resultat e. fin. poster | −408 247 | 2 399 478 | 347 887 | −492 035 | 5 558 109 |
| Resultat före skatt | −408 247 | 2 399 478 | 347 887 | −492 035 | 5 558 109 |
| Årets resultat | −408 247 | 2 399 478 | 347 887 | −492 035 | 5 558 109 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 430 000 | 2 828 397 | 4 235 169 | 1 443 458 | 3 730 000 |
| Omsättningstillgångar | 43 818 | 1 653 668 | 277 418 | 291 242 | 3 096 735 |
| Kassa & bank | 43 818 | 1 653 668 | 277 418 | 291 242 | 2 086 735 |
| Summa tillgångar | 2 473 818 | 4 482 065 | 4 512 587 | 1 734 700 | 6 826 735 |
| Eget kapital | 2 473 818 | 4 482 065 | 2 082 587 | 1 734 700 | 6 826 735 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 2 430 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 100,0 % | 46,0 % | 100,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 408 tkr. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut.
Avkastning på eget kapital
−16,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB