Aktivt företag
CJUTSI MEDIA AB
Översikt
Aktiebolaget ska tillhandahålla samiska tjänster inom medieproduktion, foto, film och grafisk form samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 79900 Turist- och bokningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Harrstigen 40
- Postnummer & ort
- 96233 JOKKMOKK
- Registrerat namn
- CJUTSI MEDIA ABReg 2021-09-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
662 tkr
▼ 24,5 %Årets resultat
14 tkr
▼ 46,2 %Tillgångar
258 tkr
▲ 4,1 %Eget kapital
162 tkr
▲ 9,4 %Soliditet
68,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
149 tkr
▲ 24,7 %Totala skulder
76 tkr
▼ 4,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 661 645 | 876 617 | 1 308 423 | 884 198 |
| Övriga externa kostnader | 483 799 | 619 957 | - | - |
| Personalkostnader | 26 280 | 36 346 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 19 082 | 15 687 | 146 599 | 15 927 |
| Resultat e. fin. poster | 18 499 | 15 326 | 146 327 | 15 881 |
| Resultat före skatt | 18 499 | 33 326 | - | - |
| Årets resultat | 13 906 | 25 865 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 50 197 | 92 077 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 207 444 | 155 387 | - | - |
| Kassa & bank | 149 095 | 119 540 | - | - |
| Summa tillgångar | 257 641 | 247 464 | 313 123 | 326 563 |
| Eget kapital | 162 320 | 148 414 | - | - |
| Långfristiga skulder | 23 063 | 28 155 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 52 959 | 51 596 | - | - |
| Soliditet (%) | 68,9 % | 66,2 % | 48,6 % | 11,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,3 mkr (2023) till 662 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 14 tkr, en nettomarginal på 2,1 %.
- Soliditeten var 68,9 % vid årets slut, upp från 11,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−24,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−28,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
8,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-02-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Jokkmokk
Andra registrerade bolag med säte i Jokkmokk.
- AB Jonas Persson Gräv & SchaktAB
- AB Rosengrens SchaktAB
- AC Holding Norr ABAB
- AC Kraftpartner ABAB
- Aira Dance Company ABAB
- Aira Fastigheter ABAB
- Aktiebolaget JokkmokkshusAB
- Ållojaur Property & Power ABAB