Aktivt företag
Clearpulse AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning och utveckling av mjukvara samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slöjdgatan 9
- Postnummer & ort
- 11157 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Clearpulse ABReg 2016-06-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
525 tkr
▼ 0,5 %Årets resultat
11 tkr
▲ 708,9 %Tillgångar
354 tkr
▼ 12,5 %Eget kapital
293 tkr
▲ 4,1 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
194 tkr
▼ 30,5 %Totala skulder
22 tkr
▼ 35,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 524 690 | 527 502 | 647 757 | 527 293 | 221 408 |
| Övriga externa kostnader | 556 021 | 557 959 | 495 127 | 427 923 | 273 564 |
| Personalkostnader | 1 000 | 0 | 0 | 200 | 400 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −34 719 | −32 845 | 157 855 | 96 782 | −478 586 |
| Resultat e. fin. poster | −34 625 | −31 432 | 158 372 | 95 821 | −479 129 |
| Resultat före skatt | 15 375 | 2 568 | 119 372 | 95 821 | 20 871 |
| Årets resultat | 11 495 | 1 421 | 90 186 | 74 598 | 15 705 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 354 406 | 404 901 | 461 540 | 617 992 | 754 117 |
| Kassa & bank | 193 889 | 279 135 | 321 824 | 523 861 | 627 199 |
| Summa tillgångar | 354 406 | 404 901 | 461 540 | 617 992 | 754 117 |
| Eget kapital | 293 406 | 281 910 | 280 490 | 190 303 | 115 705 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 22 000 | 33 991 | 58 050 | 343 689 | 554 412 |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 87,0 % | 82,0 % | 42,0 % | 24,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 648 tkr (2023) till 525 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 11 tkr, en nettomarginal på 2,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut, upp från 42,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av annan programvara (SNI 58290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB