Aktivt företag
CMC Evolutions AB
Översikt
Försäljning av digitala produkter samt konsultverksamhet inom IT och administrativ rådgivning, utredning och skadereglering.
- Registrerat
- 13 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 82100 Kontorstjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ryavägen 180
- Postnummer & ort
- 19163 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- CMC Evolutions ABReg 2021-07-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
Årets resultat
144 tkr
▲ 724,7 %Tillgångar
272 tkr
▲ 644,3 %Eget kapital
156 tkr
▲ 670,7 %Soliditet
58,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
271 tkr
▲ 3328,7 %Totala skulder
115 tkr
▲ 611,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 035 899 | 0 | 512 512 | 1 292 000 |
| Övriga externa kostnader | 22 788 | 28 546 | 77 249 | - |
| Personalkostnader | 837 449 | 6 709 | 441 639 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 175 662 | −22 811 | 504 | - |
| Resultat e. fin. poster | 175 759 | −22 971 | 955 | 150 000 |
| Resultat före skatt | 175 759 | −22 971 | 955 | - |
| Årets resultat | 144 145 | −23 074 | 955 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 271 829 | 36 521 | 116 804 | - |
| Kassa & bank | 271 210 | 7 910 | 80 579 | - |
| Summa tillgångar | 271 829 | 36 521 | 116 804 | - |
| Eget kapital | 156 470 | 20 302 | 25 955 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 115 359 | 16 219 | 90 849 | - |
| Soliditet (%) | 58,0 % | 56,0 % | 22,0 % | 32,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 144 tkr, en nettomarginal på 13,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 58,0 % vid årets slut, upp från 32,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,9 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+42,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB