Aktivt företag
Coffee Attractions AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är som franchisetagare bedriva catering och dryckesförsäljning med fokus på kaffe, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 mars 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Industrigatan 14
- C/o
- C/o Fogarolli Europe AB
- Postnummer & ort
- 27139 YSTAD
- Registrerat namn
- Coffee Attractions ABReg 2019-11-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
8,8 mkr
▲ 50,3 %Årets resultat
31 tkr
▼ 94,8 %Tillgångar
4,0 mkr
▲ 5,4 %Eget kapital
2,0 mkr
▼ 21,1 %Soliditet
63,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
469 tkr
▼ 76,7 %Totala skulder
1,4 mkr
▲ 119,3 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 769 879 | 5 836 181 | 3 118 499 | 4 964 251 | 5 158 776 |
| Övriga externa kostnader | 2 917 026 | 1 144 228 | 662 675 | 1 550 024 | - |
| Personalkostnader | 3 414 865 | 1 852 149 | 1 301 603 | 1 273 420 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −319 709 | 952 530 | 383 104 | 943 067 | - |
| Resultat e. fin. poster | −319 297 | 951 466 | 405 213 | 955 383 | 791 939 |
| Resultat före skatt | 30 703 | 742 993 | 312 013 | 623 383 | - |
| Årets resultat | 30 703 | 588 623 | 244 961 | 487 187 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 734 030 | 610 919 | 428 386 | 581 180 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 301 212 | 3 216 140 | 2 654 319 | 3 725 595 | - |
| Kassa & bank | 469 127 | 2 013 944 | 1 193 110 | 856 100 | - |
| Summa tillgångar | 4 035 242 | 3 827 059 | 3 082 705 | 4 306 775 | - |
| Eget kapital | 2 018 608 | 2 557 905 | 1 969 281 | 1 724 320 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 1 880 726 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 374 161 | 626 681 | 679 424 | 360 929 | - |
| Soliditet (%) | 63,0 % | 80,0 % | 75,0 % | 46,0 % | 33,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 3,1 mkr (2020) till 8,8 mkr (2022).
- Årets resultat blev en vinst på 31 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 63,0 % vid årets slut, upp från 46,0 % (2019).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
Rörelsemarginal
−3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+50,3 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+14,2 % per år
2018 till 2022
Avkastning på eget kapital
1,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB