Aktivt företag

Collect & Bottle AB

AB Org.nr 5590030788
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-02

Tillverkning av parfymer och toalettartiklar (även hud- och hårvårdsprodukter)

Registrerat
5 februari 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 20420 Tillverkning av parfym och toalettartiklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Borgmästargatan 3
C/o
Hempel
Postnummer & ort
11629 STOCKHOLM
Registrerat namn
Collect & Bottle ABReg 2015-02-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
9,0 mkr
▲ 32,9 %
Årets resultat
973 tkr
▲ 25,1 %
Tillgångar
5,3 mkr
▲ 27,4 %
Eget kapital
3,7 mkr
▲ 26,3 %
Soliditet
70,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 76,5 %
Totala skulder
1,6 mkr
▲ 29,8 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 9 034 871 6 800 496 5 310 840 4 936 571 1 942 036
Övriga externa kostnader 1 655 845 1 555 116 1 130 136 1 060 318 858 562
Personalkostnader 2 994 982 2 363 789 2 042 071 1 550 184 799 173
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 265 359 1 027 340 848 848 1 485 411 266 546
Resultat e. fin. poster 1 262 080 1 023 799 844 117 1 484 843 265 185
Resultat före skatt 1 262 080 1 023 799 844 117 1 484 843 265 185
Årets resultat 973 260 778 256 646 809 1 158 092 235 747
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 5 291 407 4 154 439 3 085 679 2 842 021 760 864
Kassa & bank 1 473 126 834 406 821 239 1 768 665 689 531
Summa tillgångar 5 291 407 4 154 439 3 085 679 2 842 021 760 864
Eget kapital 3 708 318 2 935 057 2 156 801 1 509 992 351 900
Långfristiga skulder - - - 0 100 000
Kortfristiga skulder 1 583 089 1 219 382 928 878 1 332 029 308 964
Soliditet (%) 70,1 % 70,6 % 69,9 % 53,1 % 45,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 1,8 mkr (2019) till 9,0 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 973 tkr, en nettomarginal på 10,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 70,1 % vid årets slut, upp från 53,1 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av parfym och toalettartiklar (SNI 20420). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+46,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
26,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Collect & Bottle AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-08

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-05 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →