Aktivt företag
Collecting Concept AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Pappers- och pappersvarutillverkning samt handel med tillbehör av samlarföremål i papper, t.ex. blad, plastfickor och pärmar samt böcker och album.
- Registrerat
- 20 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47622 Detaljhandel med kontorsförbrukningsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Franzéngatan 64, Lgh 1303
- C/o
- Robert Rentsch
- Postnummer & ort
- 11215 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Collecting Concept ABReg 2020-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
34 tkr
▼ 3,1 %Årets resultat
6 tkr
▲ 1442,6 %Tillgångar
145 tkr
▲ 9,2 %Eget kapital
73 tkr
▲ 8,8 %Soliditet
50,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
30 tkr
▲ 61,0 %Totala skulder
72 tkr
▲ 9,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 34 378 | 35 492 | 50 298 | 51 005 | 23 925 |
| Övriga externa kostnader | 10 450 | 7 208 | 11 798 | 12 446 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 939 | 385 | 12 952 | −6 934 | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 939 | 385 | 12 952 | −6 934 | −14 146 |
| Resultat före skatt | 5 939 | 385 | 12 952 | −6 934 | - |
| Årets resultat | 5 939 | 385 | 12 952 | −6 934 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 134 939 | 122 678 | 114 883 | 92 874 | - |
| Kassa & bank | 30 391 | 18 880 | 21 241 | 13 493 | - |
| Summa tillgångar | 144 939 | 132 678 | 124 883 | 102 874 | - |
| Eget kapital | 73 195 | 67 257 | 66 872 | 53 920 | - |
| Långfristiga skulder | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 31 744 | 25 421 | 18 011 | 8 954 | - |
| Soliditet (%) | 50,0 % | 51,0 % | 54,0 % | 52,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 50,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med kontorsförbrukningsvaror (SNI 47622). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
4,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB