Aktivt företag
Combitex AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva handel med värdepapper och fastigheter. Förvalta fast och lös egendom. Produktion, laminering av textil samt försäljning av textil.
- Registrerat
- 14 mars 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Bransch (SNI)
- SNI 70100 Verksamheter som utövas av huvudkontor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 3113
- C/o
- c/o CombiTex KB
- Postnummer & ort
- 44303 LERUM
- Registrerat namn
- Combitex ABReg 2023-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
11,3 mkr
Årets resultat
4,4 mkr
▲ 61,9 %Tillgångar
22,0 mkr
▲ 64,7 %Eget kapital
17,2 mkr
▲ 34,8 %Soliditet
79,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
10,3 mkr
▲ 187,2 %Totala skulder
4,3 mkr
▲ 3669,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 11 285 235 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 856 123 | 40 392 | - |
| Personalkostnader | 3 129 076 | 606 646 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 598 114 | −865 473 | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 437 417 | 2 868 342 | - |
| Resultat före skatt | 5 437 417 | 3 458 342 | - |
| Årets resultat | 4 446 657 | 2 746 361 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 10 073 789 | 9 482 154 | - |
| Omsättningstillgångar | 11 953 289 | 3 892 973 | - |
| Kassa & bank | 10 303 248 | 3 587 383 | - |
| Summa tillgångar | 22 027 078 | 13 375 127 | - |
| Eget kapital | 17 217 185 | 12 770 529 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 319 893 | 114 598 | - |
| Soliditet (%) | 79,9 % | 98,4 % | 91,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 4,4 mkr, en nettomarginal på 39,4 %.
- Soliditeten var 79,9 % vid årets slut, ned från 91,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar (SNI 77390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
39,4 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
25,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
11,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lerum
Andra registrerade bolag med säte i Lerum.
- 71 HANA ABAB
- A Johansson Redovisning i Lerum ABAB
- A Spawn Point ABAB
- A Victory Innovation ABAB
- A. Bracci ABAB
- A. Comazzi Consulting ABAB
- A.Lindberg Consulting ABAB
- A.S.A.P Transport i Göteborg ABAB