Aktivt företag
Comfydence AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Aktiebolaget ska utveckla, marknadsföra och sälja hygienprodukter gentemot konsument och återförsäljare via e-handel.
- Registrerat
- 1 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Luntmakargatan 70
- Postnummer & ort
- 11351 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Comfydence ABReg 2020-06-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,8 mkr
▲ 59,3 %Årets resultat
1 tkr
▲ 100,6 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 7,6 %Eget kapital
246 tkr
▲ 0,5 %Soliditet
11,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
443 tkr
▼ 24,6 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 8,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 788 009 | 3 634 333 | 3 072 003 | 378 971 |
| Övriga externa kostnader | 3 748 319 | 2 690 422 | 2 676 676 | 417 851 |
| Personalkostnader | - | 0 | 15 040 | 52 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 81 885 | −145 152 | −9 812 | −140 126 |
| Resultat e. fin. poster | 1 201 | −199 230 | −14 973 | −140 530 |
| Resultat före skatt | 1 201 | −199 230 | −14 973 | −140 530 |
| Årets resultat | 1 201 | −199 230 | −14 973 | −140 530 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 105 667 | 127 667 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 966 841 | 1 799 077 | 974 926 | 259 781 |
| Kassa & bank | 443 080 | 587 441 | 184 370 | 136 519 |
| Summa tillgångar | 2 072 508 | 1 926 744 | 974 926 | 259 781 |
| Eget kapital | 246 468 | 245 267 | 374 497 | 109 470 |
| Långfristiga skulder | 591 658 | 897 910 | 216 660 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 234 382 | 783 567 | 383 769 | 150 311 |
| Soliditet (%) | 11,9 % | 12,7 % | 38,4 % | 42,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 379 tkr (2021) till 5,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1 tkr, en nettomarginal på 0,0 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,9 % vid årets slut, ned från 42,1 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+59,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+148,1 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,59
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB