Aktivt företag

Compliance Tech AB

AB Org.nr 5591695696
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska utveckla och sälja verktyg inom informationssäkerhet och riskhantering.

Registrerat
30 augusti 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 58290 Utgivning av annan programvara
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
19255 SOLLENTUNA
Registrerat namn
Compliance Tech ABReg 2018-08-30

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
166 tkr
▼ 40,8 %
Årets resultat
33 tkr
▼ 37,2 %
Tillgångar
220 tkr
▼ 38,8 %
Eget kapital
147 tkr
▼ 8,9 %
Soliditet
66,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
207 tkr
▼ 10,4 %
Totala skulder
74 tkr
▼ 63,0 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 166 053 280 594 146 582 110 000 68 000
Övriga externa kostnader 72 465 75 478 69 822 - -
Personalkostnader 0 0 0 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 41 355 55 099 61 718 - -
Resultat e. fin. poster 41 510 55 992 62 325 −31 000 −29 000
Resultat före skatt 41 510 55 992 62 325 - -
Årets resultat 32 966 52 462 62 325 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 220 394 360 266 226 281 - -
Kassa & bank 206 889 230 800 151 128 - -
Summa tillgångar 220 394 360 266 226 281 - -
Eget kapital 146 617 161 021 108 558 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 73 777 199 245 117 723 - -
Soliditet (%) 66,5 % 44,7 % 48,0 % 35,9 % 91,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 40,8 % jämfört med 2024, till 166 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 33 tkr, en nettomarginal på 19,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 66,5 % vid årets slut, upp från 35,9 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av annan programvara (SNI 58290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−40,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
22,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Compliance Tech AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-05-16 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Sollentuna

Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.

Alla företag i Sollentuna →