Aktivt företag

Compliant Consulting AB

AB Org.nr 5594213190
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-08

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och personaluthyrning inom Life science industrin med inriktning mot Medicintekniska bolag, Läkemedelsbolag, Hälso- och sjukvården och Laboratorium.

Registrerat
8 februari 2023
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 72101 Bioteknisk forskning och utveckling
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Bransch (SNI)
SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Bransch (SNI)
SNI 72109 Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Greta Arwidssons väg 123
C/o
c/o Mohammad El-Ghezzaoui
Postnummer & ort
75443 UPPSALA
Registrerat namn
Compliant Consulting ABReg 2023-02-08

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,5 mkr
▼ 4,7 %
Årets resultat
288 tkr
▼ 22,8 %
Tillgångar
1,0 mkr
▲ 2,4 %
Eget kapital
391 tkr
▼ 4,6 %
Soliditet
65,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
333 tkr
▲ 20,6 %
Totala skulder
284 tkr
▼ 21,2 %
Nyckeltal 202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 539 090 1 614 580 1 209 117
Övriga externa kostnader 106 416 104 985 137 918
Personalkostnader 945 598 877 055 642 002
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 487 076 632 540 429 197
Resultat e. fin. poster 485 771 622 713 411 290
Resultat före skatt 365 771 472 713 311 290
Årets resultat 288 371 373 607 246 071
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - -
Omsättningstillgångar 1 045 203 1 020 209 790 762
Kassa & bank 332 630 275 820 262 792
Summa tillgångar 1 045 203 1 020 209 790 762
Eget kapital 391 249 410 078 271 071
Långfristiga skulder - 0 42 109
Kortfristiga skulder 283 954 360 131 377 582
Soliditet (%) 65,5 % 59,7 % 44,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 4,7 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 288 tkr, en nettomarginal på 18,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 65,5 % vid årets slut, upp från 44,3 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, bioteknisk forskning och utveckling (SNI 72101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,7 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
73,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Compliant Consulting AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-07

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-02 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Uppsala

Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.

Alla företag i Uppsala →