Aktivt företag
Connecting Thailand AB
Översikt
Bolaget skall bedriva rådgivning för import av livsmedel, försäljning av mat och Catering, förvalta fast och lös egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 oktober 1997
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 46370 Partihandel med kaffe, te, kakao och kryddor
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Granatstigen 8
- Postnummer & ort
- 79156 FALUN
- Registrerat namn
- Connecting Thailand ABReg 2011-01-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
881 tkr
▼ 70,3 %Årets resultat
29 tkr
▲ 116,3 %Tillgångar
212 tkr
▼ 56,1 %Eget kapital
143 tkr
▲ 25,1 %Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
171 tkr
▼ 19,9 %Totala skulder
69 tkr
▼ 81,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 880 788 | 2 967 556 | 3 465 000 | 3 501 000 |
| Övriga externa kostnader | 594 725 | 1 163 806 | - | - |
| Personalkostnader | 239 709 | 810 044 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −222 406 | 13 077 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 28 718 | 13 277 | −292 000 | 14 000 |
| Resultat före skatt | 28 718 | 13 277 | - | - |
| Årets resultat | 28 718 | 13 277 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 8 881 | 50 780 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 203 171 | 432 286 | - | - |
| Kassa & bank | 171 113 | 213 655 | - | - |
| Summa tillgångar | 212 052 | 483 066 | - | - |
| Eget kapital | 143 222 | 114 504 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 68 830 | 368 562 | - | - |
| Soliditet (%) | 68,0 % | 24,0 % | 16,0 % | 35,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 3,5 mkr (2022) till 881 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 29 tkr, en nettomarginal på 3,3 %.
- Soliditeten var 68,0 % vid årets slut, upp från 35,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−25,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−70,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−36,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
294 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB